Batı Karadeniz'in Cennet Koyu Çakraz

Çakraz, Batı Karadeniz Bölgesinde Bartın İli’ne bağlı Amasra İlçesi’nin 14 km doğusunda yer alır. Kuzeyini Karadeniz çevrelerken, güneyinde ise Küre dağları bulunmaktadır. Çakraz’ın deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 25 m’dir. Bölgenin orta kısımlarına rastlayan Çakraz Ovası bir dere ile ikiye bölünür.

Çakraz Hakkında

1. Deniz Turizmi
Çakraz’da deniz turizmi Haziran’da başlayıp Ekim’in sonuna kadar sürer. Bozköyaltı, Çakraz ve Delikli Şile plajları en çok bilinen plajlarıdır. Bu plajlar dışında çevrede deniz turizmi için uygun sayısız koy bulunmaktadır.
2. Bitki Örtüsü
Çakraz’ın yüzölçümünü ormanlar, tarımsal alanlar ve köylere ait yerleşim merkezleri kaplamaktadır. Bitki Coğrafyası bakımından oldukça karışık bir durum gösteren Çakraz, hem Karadeniz, hem de Avrupa Sibirya bitki coğrafyasına ait bitki grupları ve türlerini barındırır.
3. Tarihi Değerler
İlkçağın ileri dönemleri hariç Çakraz, Amasra tarihine bağımlıdır.Bazı kaynaklara göre yörenin ilk sahipleri Erythinos’lulardır. Daha sonra M.Ö.8 yy’da Çakraz İon kolonisine katılır. M.Ö. 580’de Lidyalılar, 547’de Persler bölgenin hakimi olurlar.
4. Panaromik Bakış
Köy üstü, Topallar, Bozköy ve Düz İlit Tepeleri otantik dokunun baki noktalarını oluşturur. Tepelerin ve arazinin yarısı kızıl, diğer yarısı da kahverengini sunar.